Podsumowanie roku 2009
Wpisany przez Administrator   
niedziela, 20 czerwca 2010 13:32

Przeminął niczym wiatr, rok pełen wrażeń dla podopiecznych Środowiskowego Domu Samopomocy w Woli. Treningi prowadzone w ŚDS mają na celu poprawić jakość życia, usamodzielnić oraz zintegrować w każdym tego słowa znaczeniu naszych podopiecznych z otaczającą ich rzeczywistością. Aby nasze starania przyniosły oczekiwane efekty, niezbędne jest wychodzenie poza mury ośrodka. Każde wyjście wymaga od podopiecznych wiele wysiłku, tzn. pokonywania barier komunikacji międzyludzkiej, odpowiedniego zachowania się oraz poznania wielu nowych rzeczy nieraz  bardzo trudnych jak choćby załatwienia formalności w banku, robienia przemyślanych zakupów czy wysłania listu na poczcie. Jednym z elementów poprawy jakości życia jest zdrowie, którego częścią jest rehabilitacja i sport. Naszym podopiecznym nie brakuje wigoru, a udowodnili to na Zawodach Pływackich w Jankowicach,   Powitaniu Wiosny na WTZ oraz Słonecznym Tygodniu w Pszczynie, Olimpiadzie Radości w Rudzie Śląskiej, Pikniku w Zabrzu oraz na Zawodach Sportowych w Suszcu. Bardzo wiele przyjemności dostarczyły nam wycieczki rowerowe, dzięki którym mogliśmy poznać uroki okolic Gminy Miedźna i Gminy Brzeszcze.

Wspaniałą formą ruchu jest również taniec, który daje wiele pozytywnych przeżyć i sprawia, że jesteśmy szczęśliwi. I tego nie zabrakło w zeszłorocznym harmonogramie gdzie swoje umiejętności taneczne mogliśmy zaprezentować na balu karnawałowym czy zabawie andrzejkowej. Jeżeli chodzi o muzykoterapię jest ona wspaniałą formą terapii z wykorzystaniem muzyki do leczenia i odzyskiwania równowagi. Jest niczym balsam dla duszy. I takim balsamem był dla nas występ pana Józefa Brody i Krzysztofa Malinowskiego. Dwa różne nurty muzyczne pokazały nam, że muzyka to również dźwięki Ziemi jak i poezja Morza.

Aby sprawnie funkcjonować w życiu, podopieczni muszą przede wszystkim nauczyć się korzystać z narzędzi codziennego użytku. Jest to tzw. ergoterapia, forma terapii  wykorzystująca różne rodzaje pracy i rekreacji jako środki terapeutyczne. Ergoterapia towarzyszy, wspiera, uzdalnia i usprawnia ludzi w każdym wieku. Ludzi, którzy mają trudności w wykonywaniu codziennych czynności. Oprócz prac wykonywanych w ośrodku, nasi podopieczni mogli dzięki uprzejmości zaprzyjaźnionych gospodarzy uczestniczyć w zbiorze porzeczek, buraków a także ziemniaków, których mogli skosztować w czasie biesiadowania przy ognisku i dźwiękach gitary. Widocznym efektem ergoterapii  była kilkudniowa wycieczka, gdzie to podopieczni sami musieli zadbać o higienę, ubrać się i dbać o swoje rzeczy. W ubiegłym roku ten pełen atrakcji czas, spędziliśmy w górach a dokładnie w Ustroniu Nierodzimiu.

Niewątpliwie dużego zaangażowania i pracy wymagają od nas przygotowania do Jasełek. Jest to bardzo ważne wydarzenie bo przygotowane specjalnie dla ukochanych rodziców jak i opiekunów. Przygotowanie się do swojej roli wymaga wiele cierpliwości ale także pokazania swojej wrażliwości i zaakcentowania swojej osobowości, uzewnętrznienia swojego Ja. Bardzo ważnym wydarzeniem jest również Śniadanie Wielkanocne, na którym spotykamy się wspólnie z całym Ośrodkiem Matka Boża Różańcowa, którego jesteśmy częścią. Od paru lat wzbogacamy je krótkim występem artystycznym. Jesteśmy również organizatorami Meczu Piłkarskiego, który jest zakończeniem naszego roku terapeutycznego przed wakacyjną przerwą oraz Przeglądu Jasełek, którego celem jest integracja Przedszkoli i Szkół z osobami niepełnosprawnymi oraz pokazania swoich umiejętności na deskach sceny teatralno-muzycznej.

Cały rok w ŚDS to również, wybory Miss, impreza Mikołajkowa na sportowo,    przygotowanie upominków na licytację WOŚP, występ w Teatrze Małym w Tychach  z   piosenką "Jedzie karetka", wystawienie prac na "Festiwalu Ekologicznym" w Pszczynie,  wykonywanie kartek okolicznościowych, tworzenie dzieł sztuki, rękodzieła, które można nabyć na naszych kiermaszach. Cieszymy się bardzo, że nasze prace cieszą Wasze oczy a jeszcze bardziej gdy je nabywacie, wspierając przez to nasz ośrodek. Od paru miesięcy nasze prace można podziwiać w Bibliotekach Publicznych na terenie Gminy Miedźna.

Serdeczne podziękowania za współpracę kierujemy do Gminnego Ośrodka Kultury, Gminnego Ośrodka Sportu i Rekreacji oraz "PUB Pokusa" w Woli.

Wszystkim naszym dobrodziejom, za okazane serce serdecznie dziękujemy.

Mamy nadzieję, że ten rok będzie tak dobry a może nawet lepszy od tego, który już przeminął bezpowrotnie.W imieniu ŚDS Wola
Agnieszka Antecka